- Radial Shaft Seal
- 92.08 mm Shaft Diameter
- 114.3 mm Housing Bore Diameter
- 7.47 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | X15 |
| Shaft Dia. | 92.08 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | External |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.010@500 |
| Housing Bore Dia. | 114.3 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 3 psi |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Spring Material | None |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 85311032926 |

