- Radial Shaft Seal
- 360 mm Shaft Diameter
- 400 mm Housing Bore Diameter
- 17 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 400 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 360 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 5.684 LB |
| EAN or UPC | 85311900942 |

