- Radial Shaft Seal
- 360 mm Shaft Diameter
- 400 mm Housing Bore Diameter
- 17 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 360 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS2 |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 400 mm |
| Weight | 5.684 LB |
| EAN or UPC | 85311900942 |

