- Radial Shaft Seal
- 910 mm Shaft Diameter
- 967.13 mm Housing Bore Diameter
- 17.86 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 910 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 967.13 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 19.567 LB |
| EAN or UPC | 85311178983 |

