- Radial Shaft Seal
- 910 mm Shaft Diameter
- 967.13 mm Housing Bore Diameter
- 17.86 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 967.13 mm |
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 910 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 19.567 LB |
| EAN or UPC | 85311178983 |

