- Radial Shaft Seal
- 340 mm Shaft Diameter
- 380 mm Housing Bore Diameter
- 18 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 380 mm |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 340 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 5.399 LB |
| EAN or UPC | 85311173148 |

