- Radial Shaft Seal
- 340 mm Shaft Diameter
- 380 mm Housing Bore Diameter
- 18 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Housing Bore Dia. | 380 mm |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Shaft Dia. | 340 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 5.399 LB |
| EAN or UPC | 85311173148 |

