- Radial Shaft Seal
- 340 mm Shaft Diameter
- 372 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 340 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 372 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Weight | 5.305 LB |
| EAN or UPC | 85311173117 |

