- Radial Shaft Seal
- 340 mm Shaft Diameter
- 372 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 372 mm |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Shaft Dia. | 340 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 5.305 LB |
| EAN or UPC | 85311173117 |

