- Radial Shaft Seal
- 330 mm Shaft Diameter
- 370 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 370 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS2 |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 330 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 5.281 LB |
| EAN or UPC | 85311172707 |

