- Radial Shaft Seal
- 330 mm Shaft Diameter
- 370 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 330 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 370 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 5.281 LB |
| EAN or UPC | 85311172707 |

