- Radial Shaft Seal
- 330 mm Shaft Diameter
- 370 mm Housing Bore Diameter
- 18 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 370 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 330 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 5.411 LB |
| EAN or UPC | 85311902304 |

