- Radial Shaft Seal
- 330 mm Shaft Diameter
- 370 mm Housing Bore Diameter
- 18 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 330 mm |
| Housing Bore Dia. | 370 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 5.411 LB |
| EAN or UPC | 85311902304 |

