- Radial Shaft Seal
- 838.2 mm Shaft Diameter
- 889 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 838.2 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 889 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 16.042 LB |
| EAN or UPC | 85311145190 |

