- Radial Shaft Seal
- 838.2 mm Shaft Diameter
- 889 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 889 mm |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 838.2 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 16.042 LB |
| EAN or UPC | 85311145190 |

