- Radial Shaft Seal
- 319.989 mm Shaft Diameter
- 364.312 mm Housing Bore Diameter
- 19.989 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 319.989 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 364.312 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 2.664 LB |
| EAN or UPC | 85311155656 |

