- Radial Shaft Seal
- 319.989 mm Shaft Diameter
- 364.312 mm Housing Bore Diameter
- 19.989 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 319.989 mm |
| Housing Bore Dia. | 364.312 mm |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Type | Non-Split |
| Weight | 2.664 LB |
| EAN or UPC | 85311155656 |

