- Radial Shaft Seal
- 812.8 mm Shaft Diameter
- 863.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS3 |
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 812.8 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 863.8 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 10.494 LB |
| EAN or UPC | 85311144346 |

