- Radial Shaft Seal
- 812.8 mm Shaft Diameter
- 863.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 812.8 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS3 |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 863.8 mm |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 10.494 LB |
| EAN or UPC | 85311144346 |

