- Radial Shaft Seal
- 76.2 mm Shaft Diameter
- 114.94 mm Housing Bore Diameter
- 9.53 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Lip Style | External |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.015@1000, 0.005@2000 |
| Housing Bore Dia. | 114.94 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Surface Speed [Nom] | 2,000 ft/min |
| Construction | X12 |
| Shaft Dia. | 76.2 mm |
| Spring Material | None |
| Pressure | 5 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 0.267 LB |
| EAN or UPC | 85311030199 |

