- Radial Shaft Seal
- 76.2 mm Shaft Diameter
- 114.94 mm Housing Bore Diameter
- 9.53 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 114.94 mm |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Construction | X12 |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Spring Material | None |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 5 psi |
| Lip Style | External |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.015@1000, 0.005@2000 |
| Shaft Dia. | 76.2 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 2,000 ft/min |
| Weight | 0.267 LB |
| EAN or UPC | 85311030199 |

