- Radial Shaft Seal
- 762 mm Shaft Diameter
- 825.5 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 825.5 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 762 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 12.192 LB |
| EAN or UPC | 85311143295 |

