- Radial Shaft Seal
- 762 mm Shaft Diameter
- 825.5 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 762 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 825.5 mm |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 12.192 LB |
| EAN or UPC | 85311143295 |

