- Radial Shaft Seal
- 762 mm Shaft Diameter
- 812.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 812.8 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 762 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 11.893 LB |
| EAN or UPC | 85311143226 |

