- Radial Shaft Seal
- 762 mm Shaft Diameter
- 812.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 812.8 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Construction | HDS1 |
| Shaft Dia. | 762 mm |
| Weight | 11.893 LB |
| EAN or UPC | 85311143226 |

