- Radial Shaft Seal
- 762 mm Shaft Diameter
- 812.8 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 762 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Housing Bore Dia. | 812.8 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS3 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 12.042 LB |
| EAN or UPC | 85311143202 |

