- Radial Shaft Seal
- 762 mm Shaft Diameter
- 812.8 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS3 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Shaft Dia. | 762 mm |
| Housing Bore Dia. | 812.8 mm |
| Weight | 12.042 LB |
| EAN or UPC | 85311143202 |

