- Radial Shaft Seal
- 285 mm Shaft Diameter
- 320 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 285 mm |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Assembled Design |
| Housing Bore Dia. | 320 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 4.507 LB |
| EAN or UPC | 85311176293 |

