- Radial Shaft Seal
- 285 mm Shaft Diameter
- 320 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 320 mm |
| Shaft Dia. | 285 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 4.507 LB |
| EAN or UPC | 85311176293 |

