- Radial Shaft Seal
- 250 mm Shaft Diameter
- 285 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 285 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 250 mm |
| Weight | 4.094 LB |
| EAN or UPC | 85311169332 |

