- Radial Shaft Seal
- 250 mm Shaft Diameter
- 285 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 250 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Assembled Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 285 mm |
| Weight | 4.094 LB |
| EAN or UPC | 85311169332 |

