- Radial Shaft Seal
- 250.012 mm Shaft Diameter
- 280.212 mm Housing Bore Diameter
- 16.002 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Pressure | 10 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 250.012 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 280.212 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Assembled Design |
| Weight | 3.825 LB |
| EAN or UPC | 85311095020 |

