- Radial Shaft Seal
- 250.012 mm Shaft Diameter
- 280.212 mm Housing Bore Diameter
- 16.002 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 280.212 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 250.012 mm |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 3.825 LB |
| EAN or UPC | 85311095020 |

