- Radial Shaft Seal
- 240 mm Shaft Diameter
- 280 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 280 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 240 mm |
| Weight | 4.015 LB |
| EAN or UPC | 85311155649 |

