- Radial Shaft Seal
- 240 mm Shaft Diameter
- 280 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 240 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 280 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 4.015 LB |
| EAN or UPC | 85311155649 |

