- Radial Shaft Seal
- 230 mm Shaft Diameter
- 280 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 280 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Lugs |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 230 mm |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS2 |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Assembled Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 3.825 LB |
| EAN or UPC | 85311094146 |

