- Radial Shaft Seal
- 230 mm Shaft Diameter
- 280 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Lugs |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 230 mm |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 280 mm |
| Weight | 3.825 LB |
| EAN or UPC | 85311094146 |

