- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137713 |

