- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS1 |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137713 |

