- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS3 |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137690 |

