- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS3 |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137690 |

