- Radial Shaft Seal
- 530.225 mm Shaft Diameter
- 590.245 mm Housing Bore Diameter
- 23.012 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 530.225 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Design | Bonded Design |
| Housing Bore Dia. | 590.245 mm |
| Weight | 10.276 LB |
| EAN or UPC | 85311134859 |

