- Radial Shaft Seal
- 530.225 mm Shaft Diameter
- 590.245 mm Housing Bore Diameter
- 23.012 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 590.245 mm |
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 530.225 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 10.276 LB |
| EAN or UPC | 85311134859 |

