- Radial Shaft Seal
- 507.568 mm Shaft Diameter
- 559.13 mm Housing Bore Diameter
- 15.875 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 507.568 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 559.13 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Construction | HDS3 |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Weight | 9.723 LB |
| EAN or UPC | 85311161121 |

