- Radial Shaft Seal
- 507.568 mm Shaft Diameter
- 559.13 mm Housing Bore Diameter
- 15.875 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS3 |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Shaft Dia. | 507.568 mm |
| Housing Bore Dia. | 559.13 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 9.723 LB |
| EAN or UPC | 85311161121 |

