- Radial Shaft Seal
- 482.6 mm Shaft Diameter
- 533.603 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 482.6 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 533.603 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Non-Split |
| Weight | 6.181 LB |
| EAN or UPC | 85311132435 |

