- Radial Shaft Seal
- 482.6 mm Shaft Diameter
- 533.603 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 482.6 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 533.603 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS1 |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 6.181 LB |
| EAN or UPC | 85311132435 |

