- Radial Shaft Seal
- 396.875 mm Shaft Diameter
- 435.278 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 396.875 mm |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 435.278 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 5.813 LB |
| EAN or UPC | 85311127035 |

