- Radial Shaft Seal
- 396.875 mm Shaft Diameter
- 435.278 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 396.875 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 435.278 mm |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 5.813 LB |
| EAN or UPC | 85311127035 |

