- Radial Shaft Seal
- 361.95 mm Shaft Diameter
- 400.354 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 361.95 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 400.354 mm |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 5.924 LB |
| EAN or UPC | 85311124041 |

